• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazarmehmetkaraburc
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=5052444944
  • https://www.twitter.com/m_karaburc
  • https://www.instagram.com/mehmetkaraburcakademi


İL ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ VALİ CELALETTİN CERRAH'I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
Vali Celalettin Cerrah, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle kendisini ziyaret eden İl Çocuk Hakları Komitesini makamında kabul etti. 8 çocuktan oluşan İl Çocuk Hakları Komitesine, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasım Karataş eşlik etti.

 

        Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile mücadele gününün, 15 yaş altındaki çocukların emeklerinin sömürülmesi ile mücadele etmek bakımından önemli olduğunu kaydederek, yapılacak etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Kasım Karataş’ın konu ile ilgili konferans vereceğini söyledi. Ayrıca konu hakkında broşürlerin de dağıtılacağını belirten İl Müdürü Şahin vatandaşların, çocuk emeğinin sömürülmesinin önlenmesi konusunda bilinçli olmaları gerektiğini kaydetti.

 

        Prof. Dr. Kasım Karataş, çocukların emeğinin sömürülmesi ile mücadele edildiğini belirterek, “Bir evin geçimi çocuğun çalışmasına bağlı değilse, çocukların kontrollü bir biçimde hafif işlerde çalışması hayata hazırlanmaları bakımından yararlı bir uygulama olabilir. Ama çocuk çalışmadığında o iş aksıyorsa, ev geçinemiyorsa orada çocuk emeği kötüye kullanılıyor, sömürülüyor demektir.”diye konuştu.  

 

        Vali Celalettin Cerrah ise çocuk emeğinin sömürülmesinin önemli bir sorun olduğunu ve çocukların bu sömürüye maruz kalmaması konusunda herkesin bilinçli olması gerektiğini vurgulayarak, “15 yaş altında bir çocuğun ailesinin geçimini sağlaması için çalışması, bu ağır yükü taşıması çocukların emeklerinin istismar edildiği anlamına geliyor. Bunun hoş görülmesi mümkün değil. Ancak, bir çocuğun boş zamanlarında hayatı öğrenmek için ağır olmayan işlerde, babasının ya da bir tanıdığının yanında çalışması, çocuklarımızın küçük yaşlarda hayat mücadelesini öğrenmeleri bakımından eğitimlerinin bir parçası sayılabilir. Elbette bizim önceliğimiz tüm çocuklarımızın mutlaka okul eğitimlerini tamamlamaları, hayata eğitimle hazırlanmaları ve okullarını tamamladıklarında iş hayatına atılmaları.”diye konuştu.

 

Vali Cerrah, ziyaretin devamında İl Çocuk Hakları Komitesinde yer alan çocuklarla sohbet etti.

  
1742 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret458177